Turhan Selçuk

Turhan SELÇUK / Sanatçı

 

“…Tablolarını seyrederken, geçmiş yıllara yönelip bu anılarımı duyumsadım…” Apartmanımızın önündeki,

yanındaki yollar, taksilerle, özel araçlarla dolu…Motor gürültülerine, klakson çığlıkları; radyo seslerine, teyp

gürültüleri karışıyor. Bu karmaşık sesler sarmallaşıp bütünleştikçe gürültü yumağı giderek büyüyor… Teknoloji dünyamızı değiştirdi, değiştiriyor…Mevsimler yer değiştirdi. Yazın sıcağı, kışın soğuğuna karıştı. Evler apartmanlaştı, bakkallar marketlere dönüştü. Böyle bir ortamda “Kaybolan Meslekler” fabrikalaştı ve dünün doğası tarihe karıştı.

 

Çalışma odamda bu satırları yazarken dünün sakin, sessiz, duru ortamına uzanıyorum. Çocukluk ve gençlik yıllarına…

“Sakaaa!…”, “Silivri yoğurduyla kaymaaah!…”, “kemer patlıcan, dolmalık bibeeer!…” sesleri zihnimden kulaklarıma yansıyor.

Mahallemizin bir köşesine dükkan kurmuş taş yontucusunun çekiç sesi, bir başka mahallede, bir başka yerdeki demircinin örşnde yankılanan düzenli sesler, evlerimizin önünde bıçaklarımızı keskinleştiren bileyici Ahmet ustanın çarkında üreyen bir başka tür ses, takunyacı Memik ustanın keserinin şrekli darbeleri, terzi Hayri ustanın dikiş makinesinin vurgulu ve tekrarlı sesi… Geçmişteki, huzurlu ve sakin dünyamızın sessizlik ortamını bozmağa yönelen ama başaramayan bir hoş sedalardı.

Mehmet Ali Diyarbakırlıoğlu’nun tablolarını seyrederken, geçiş yıllara yönelik bu anılarımı duyumsadım.

Diyarbakırlıoğlu, “…resimlerimdeki figüratif anlatım, benim için temel bir öğedir. Bendeki figüratif anlatım olanı olduğu gibi görmeye dayalıdır…” diyor. Doğru yolu seçmiş sanatçı. Resim sanatındaki diğer herhangi birine yönelmeden, doğrudan figüratif yolu seçmesi, gerçeklikten ayrılmaması “Kaybolan Meslekleri”, dünün Gaziantep’ini ve Anadolu’yu yorumsuz, en etkin biçimde izleyiciye aktarmasına neden oluyor. Dost sanatçının uzun yıllar emek vererek, göz nuru dökerek, fırçasının ucuna bilinçli bir şekilde takılan renklerle yarattığı geçmişteki kaybolan dünyalarımızı, kaybolan mesleklerimizi, sergi salonlarına, evlerimize taşıması, bir büyük işlev, bir büyük hizmettir.

Değerli sanatçımızı kutluyorum.