Taner Koç

Akademi arkadaşlığımız ve yaşamın çeşitli bölümlerindeki birlikteliğimiz bana O’nu yakından tanıma fırsatı verdi.

 

Sanatçı yaşadığı dönemin tanığıdır. Onun sessiz adımlarını yakalamak için sanat yaşamının uçsuz bucaksız düşsel dünyasına kulak kabartın. Sevgi dolu yüreğini ve sanatçı sorumluluğunu belirtmekten de geri kalmayacağım.

Son çalışmalarının en göze batan ve en önemli özelliğinin altını çizelim: Hızla değişen yaşamın bilgi ve becerilerini yaşayarak gözlemlemesi O’nun çıkış noktasıdır. Eskiyen meslekleri ve sanatkarını yakından tanımak bizde tarihsel gerçeklik etkisi bırakıyor.

Çalışmalarında tek tek seçili el iş aletlerinin yapısal biçimleri insanın vücudunun hareketli organları, karakter ve kişiliği ifade eden eller, iş eylemini şrdüren sanatkarın ağır devinimleri ile bütünleşmiş. Klasikleşmiş biçim ve renk bilmecesini kendine özgü bir yorumla bizlere sunmuş. Görsel kaygıyla figürlerin giysi ve yüz ifadelerindeki koyu ve açığın kısa şreli tonlarda oluşu çalışanın hareketini dengeleyecek resmin genel atmosferine ruhsal bir yapı yüklemiş. Koyu ve açık lekeler arasındaki kontrastı yumuşatarak iş eylemini ilginç aletleri ve figürü çok renkten arındırmış. Özellikle Anadolu toprağının fantastik renk perspektifi gözlerimizi uzun zaman konu üzerinde kalmasına yardım ediyor. Çarpıcı güç, seçilen sade mekanlar ve eylemler arasındaki ilişki bizde belgeleyici bir etki yaratmakta.

Buraya kadar beraberdik, bundan sonra resimlerin karşısında tek başınasınız.

Taner KOÇ Sanatçı