Asım Güzelbey

Asım Güzelbey

Dr. Asım Güzelbey
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı

 

Sevgili Sanatseverler;

 

Günümüzde teknolojik gelişmeler, insan hayatındaki pek çok alışkanlığı değiştirdiği gibi geçmişteki pek çok mesleği de ortadan kaldırmış, unutulmaya yok olmaya mahkum etmiştir. Ancak Mehmet Ali Diyarbakırlıoğlu, figüratif resimlerdeki ustalığı ile yok olan ve olmaya yüz tutan meslek ustalarını her türlü ayrıntısı ile resmederek kaybolan meslekleri geleceğe taşıyor. Teknolojinin hızlı gelişimi ile kaybolan pek çok meslek onun sergileri ile hayat buluyor.

Taş yontucusu, kalaycı, lehimci, kürtüncü, bileyci, haratçı, küfeci, hallaç, külekçi, takunyacı, körükçü, hamutçu, tenekeci, sedefçi, bakırcı … Demire, cama, pamuğa, ipliğe hayat veren, bakıra, sedefe nakışı işleyen, el emeği göz nuru ile teknolojiye karşı yaşama savaşı veren bu meslekler kayboluyor, yeni nesil pek çoğunun adını bile bilmiyor. Bu değerleri geleceğe taşımanın ancak onları resimlere konu yaparsa mümkün olacağını düşünerek, kaybolan ve kaybolmakta olan meslekleri devam ettiren ustaların duyguları ve çevreleriyle birlikte anlatımını yapan Diyarbakırlıoğlu geçmişe ait değerleri, kültür mirasını resimleriyle gelecek kuşaklara tanıtıyor.

Gaziantepli değerli sanatçımızın bu güzel sergiyi Gaziantep’in Kurtuluş Gününde sergilemekten onur duyuyoruz. Ayrıca geleceğe miras bıraktığı hazine değerindeki bu çok özel eserler için de kendisini tebrik ediyor, çalışmalarının devamını diliyorum.

Dear art passionate;

Actually, not only technological progress has changed many practices of human life but it has also destroyed many vocations coming from the ancient times and has forced them to be forgotten. Within this context, Mehmet Ali Diyarbakırlıoğlu, through his mastery in figurative paintings, transmits to the future these masters and vocations by providing very refined details in his drawings. Many vocations likely to disappear due to the modern production patterns are regenerated thanks to Diyarbakırlıoğlu’s expositions.

Stone cutters, mother-of-pearl master, wooden sandal dealer, bellow master, tinsmith, pack saddle maker, “kulek” master, blacksmith, copper master … While still giving life to iron, glass, or cotton; making embroideries on copper or on mother-of-pearl; such professions and its practitioners are still fighting to survive against technology. Furthermore, new generations are not aware even of their names. Thinking that the only way to transmit these values to the future; Diyarbakırlıoğlu considers them as subjects of his paintings. Thus, he introduces to the next generations these professions which tend to disappear, along with their feelings and their environments; contributing to our cultural heritage as well.

We are proud of presenting Diyarbakırlıoğlu’s brilliant exposition, our valuable artist from Gaziantep, on Gaziantep’s liberation day. Beside this, we would like to congratulate him for his excellent performance that he delivers to the future; and wishes he could continue his work.

Dr. Asım Güzelbey

Mayor of Gaziantep Metropolitan Municipality